Putin vyzval k jednání o prodloužení smlouvy START. Jak hodnotí summit s Trumpem?

Moskva - Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem byl podle šéfa Kremlu Vladimira Putina "vcelku úspěšný", i když se v USA určité síly snaží snižovat jeho výsledky. Putin dnes vyzval k okamžitému zahájení rozhovorů o prodloužení platnosti rusko-americké smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vladimir Putin, ruský prezident

"Mocní protivníci obnovení rusko-amerických styků se snaží prodat občanům svá protiruská stanoviska, s tím je třeba počítat," řekl dnes Putin v Moskvě na shromáždění ruských diplomatů. Dodal ale, že summit přinesl "užitečné dohody".

Navzdory všem rozdílům v názorech se podle Putina oba prezidenti shodovali v tom, že "rusko-americké vztahy jsou v krajně neuspokojivém stavu, v mnoha ohledech dokonce horší než v době studené války".

"Bylo by samozřejmě naivní předpokládat, že problémy hromadící se dlouhá léta budou vyřešeny během několika hodin. Nikdo s tím ani nepočítal. Přesto se domnívám, že cesta k pozitivním změnám byla nastoupena," prohlásil Putin ve svém prvním veřejném komentáři k helsinskému summitu.

Ve Spojených státech podle ruského prezidenta existují skupiny, které své "skupinové, úzce stranické zájmy stavějí nad zájmy celostátní". Tito lidé jsou podle Putina mocní, protože dokážou prodat milionům občanů "nejrůznější historky vzpírající se normální logice".

Smlouva START by se mohla prodloužit

Smlouvy START 1 a START 2, které výrazně omezovaly stavy mezikontinentálních balistických raket, uzavřely obě jaderné mocnosti počátkem 90. let. V dubnu 2010 podepsaly Rusko a USA v Praze dohodu o dalším omezení o 50 procent. Každá ze zemí má mít nanejvýš 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných na maximálně 700 odpalovacích zařízeních. Ve Spojených státech pražskou smlouvu označují jako Nový START, v Rusku jako START 3.

"V roce 2021 končí smlouva START 3. Nebude-li dnes, právě teď, zahájena práce na jejím prodloužení, pak za půldruhého roku smlouva prostě skončí, nebude existovat," upozornil dnes Putin.

Podle informací ruských i amerických médií byl osud strategické výzbroje jedním z hlavních témat rozhovoru Putina s Trumpem při jejich setkání v Helsinkách. Putin po summitu americké televizi Fox News řekl, že Rusko je ochotno platnost smlouvy prodloužit, nejdříve ale chce vyjasnit některé sporné otázky. Moskva už několikrát dala najevo, že Washington podmínky smlouvy START 3 podle ní neplní.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský server: Pražské jaro mělo likvidovat ČSSR dle scénáře USA

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v…

Ruský historik, který nesnáší Čechy: Sovětský svaz v srpnu 1968 bránil to…

20.08.2018 21:50 Aktualizováno Moskva - Konzervativní ruský politolog Stanislav Smagin ve zvlášť černých barvách popisuje…

Útočné zbraně ve vesmíru? USA otravují mezinárodní vztahy, rozohnil se…

20.08.2018 20:51 Aktualizováno Moskva - Bílý dům před dvěma týdny oznámil, že Spojené státy do roku 2020 vytvoří organizační…

Srpnová invaze otřásla Ukrajinou včetně Krymu. KGB zaznamenala tisíc…

20.08.2018 19:27 Kyjev - Historik Oleh Bažan dnes v rozhovoru pro pro ukrajinské vysílání Rádia Svobody uvedl, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama