Rusové by mohli vyslechnout americké občany? Trump s Putinovým návrhem nesouhlasí

Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump nesouhlasí s návrhem svého ruského protějšku Vladimira Putina, aby ruští vyšetřovatelé mohli vyslechnout několik amerických občanů včetně někdejšího amerického velvyslance v Moskvě Michaela McFaula. Oznámil to dnes Bílý dům.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump

Ještě ve středu přitom Bílý dům tvrdil, že Trump o požadavku Kremlu přemýšlí. Putin na summitu prohlásil, že by Rusko souhlasilo s přítomností amerických vyšetřovatelů u výslechu 12 ruských agentů, které Washington obvinil z útoku na server americké Demokratické strany. Přítomnost Američanů u výslechu ale podmínil stejným opatřením pro ruské vyšetřovatele zajímající se o Američany.

Skupina ruských zpravodajců byla zadržena před týdnem v pátek, tedy těsně před pondělním summitem Trumpa s Putinem. Na summitu Putin prohlásil, že ruská prokuratura může agenty vyslechnout a že je dokonce možná i přítomnost Američanů u výslechu, pokud USA budou souhlasit s recipročním krokem.

Ruská prokuratura v úterý vydala seznam někdejších amerických činitelů a dalších amerických občanů, které chce kvůli zločinům proti Ruské federaci vyslechnout. Na seznamu je i McFaul, který patří k hlasitým kritikům ruských poměrů.

Putinův návrh původně Trump označil za úžasnou nabídku, američtí zákonodárci o takové možnosti hovořili značně kriticky. Také ministerstvo zahraničí zmíněné řešení výslechů podle USA Today považuje za absolutně absurdní.

Pro Trumpa je to další v řadě nepříjemností, které musí po summitu vysvětlovat. S nejtvrdší kritikou se v USA setkalo jeho prohlášení, které učinil na tiskové konferenci s Putinem, že nevidí důvod, proč by se Rusko do prezidentských voleb v roce 2016 vměšovalo. Po návratu do USA ale uvedl, že se přeřekl a že ve skutečnosti chtěl říct, že Rusko do voleb zasahovalo.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Ztráta všech iluzí? Socialismus s lidskou tváří neexistuje, vždy povede k…

21.08.2018 20:50 Aktualizováno Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ač je vnímána převážně negativně, sklidila i své ovoce…

Srbsko uvažuje o obnovení základní vojenské služby

21.08.2018 17:35 Bělehrad - Srbské vedení uvažuje o možnosti obnovit základní vojenskou službu, avšak na kratší dobu…

Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

21.08.2018 16:09 Aktualizováno Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama