Ukrajinská armáda si chce podřídit radikály v Donbasu

Kyjev - Velitel ukrajinské protipovstalecké operace v Donbasu Serhij Najev se dnes v Kramatorsku na východě Ukrajiny setkal se šéfem radikálních dobrovolnických sborů, bývalým vůdcem ultraradikálního Pravého sektoru Dmytrem Jarošem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Oznámil to ukrajinský tisk. Jejich diskuse se podle oficiální zprávy týkala zapojení dobrovolnických sborů do operací proti proruským povstalcům.

V Donbasu se před čtyřmi lety velká část ruskojazyčného obyvatelstva postavila proti ukrajinské státní správě. Ozbrojení radikálové postupně obsadili velké regiony Doněcké a Luhanské oblasti, údajně se silnou podporou ruské armády. Navzdory mezinárodnímu úsilí se klid zbraní na východě Ukrajiny dojednat nepodařilo, konflikt si vyžádal přes 10.000 lidských životů.

Proti vzbouřencům podporovaným Moskvou v Donbasu bojuje pestrá směsice ozbrojenců, kromě pravidelných armádních jednotek, národní gardy a vojsk ministerstva vnitra je to i několik dobrovolnických sborů, často s problematickým politickým programem. Část z nich údajně financují ukrajinští oligarchové, část je napojena na ultrapravicové, krajně nacionalistické a polofašistické struktury.

Většina byla legalizována a podřídila se údajně armádnímu velení, některé ale dál vystupují autonomně. List Ukrajinska pravda nedávno napsal, že do armádních jednotek přešlo jen 33 ukrajinských radikálů.

K největším sborům radikální domobrany patří takzvaná Ukrajinská dobrovolnická armáda (UDA), kterou řídí Jaroš. Bývalý šéf Pravého sektoru je teď poslancem ukrajinského parlamentu, jeho jméno se v průzkumech před volbami v roce 2019 objevuje i mezi kandidáty na prezidentský úřad. Další vojenskou skupinou nekontrolovanou Kyjevem je Dobrovolnický ukrajinský sbor Pravého sektoru (DUK PS). Jaroš se v roce 2015 s Pravým sektorem rozešel, do parlamentu prošel jako nezávislý.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šoková terapie Západu? Prestižní deník se zděsil nad situací v Česku

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Curych - Podle mezinárodně respektovaného švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se…

Ztráta všech iluzí? Socialismus s lidskou tváří neexistuje, vždy povede k…

21.08.2018 20:50 Aktualizováno Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ač je vnímána převážně negativně, sklidila i své ovoce…

Srbsko uvažuje o obnovení základní vojenské služby

21.08.2018 17:35 Bělehrad - Srbské vedení uvažuje o možnosti obnovit základní vojenskou službu, avšak na kratší dobu…

Komunista Skála pro BBC: Sovětská invaze je nic oproti akcím USA

21.08.2018 16:09 Aktualizováno Praha - Padesátileté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 neuniklo ani světovým médiím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama