Dva Maďaři se pokusili vytlačit z cesty auto slovenského velvyslance

Budapešť - Automobil, ve kterém jeli dva Maďaři, překřížil ve čtvrtek v Budapešti cestu vozu slovenského velvyslance Petra Weisse a pokusil se ho vytlačit. Muži poté ještě na Weisse sprostě křičeli a uráželi ho kvůli tomu, že je Slovák, informuje maďarská televize MTV.

Přidejte svůj názor

Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Policie muže později zadržela, vyslechla a učinila v jejich obydlí domovní prohlídku.

Podle budapešťského policejního ředitelství mohou mít muži co dočinění se středečním útokem na slovenskou ambasádu. Tehdy totiž dopadly před dveře zastupitelského úřadu dvě zápalné lahve. Nikoho nezranily a způsobily jen minimální materiální škody.

Čtvrteční incident je tak již druhý přímý útok na slovenské úřady v Maďarsku.

Zostření slovensko-maďarských vztahů odstartovala minulý pátek neuskutečněná návštěva maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma ve slovenském Komárnu, kde se měl zúčastnit odhalení sochy sv. Štěpána. Sólyoma zastavila diplomatická nóta, v níž mu Bratislava odepřela vstup na slovenské území. Podle této nóty by byla jeho účast na slavnosti bezpečnostním rizikem.

Slovenský premiér Robert Fico v této souvislosti prohlásil, že Sólyom chtěl návštěvou Komárna vyprovokovat konflikt. Ficovi vadil mimo jiné termín návštěvy. Šlo o pátek 21. srpna, kdy si Slovensko společně s Českem připomínalo výročí vpádu armád zemí Varšavské smlouvy - Sovětského svazu, Bulharska, Německé demokratické republiky, Polska a Maďarska - do bývalého Československa.

Maďarský premiér Gordon Bajnai v pátek oznámil, že chce uvolnit napětí mezi oběma zeměmi, a proto navrhne Ficovi bilaterální jednání.

Podle mluvčího maďarské vlády Domokose Szollára by se pracovní schůzka Bajnai - Fico měla uskutečnit "již velmi brzy" - pravděpodobně v druhé polovině září.

Podrobnosti o setkání by měli doladit ministři zahraničí obou zemí na schůzce ve slovinském Bledu, kde se v neděli a v pondělí uskuteční pravidelná mezinárodní konference Bledské strategické fórum, které se letos bude zabývat zejména globální hospodářskou krizí a vztahy mezi euroatlantickým společenstvím a Ruskem.

Témata: Slovensko | Maďarsko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Donbasu se opět střílí. Separatisté nasadili zakázané zbraně, tvrdí…

25.06.2018 08:37 Kyjev - Proruští separatisté podle komuniké ukrajinské armády porušili v neděli na Donbasu příměří…

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Útočníci s noži vtrhli do romského tábora. Jeden mrtvý, čtyři zranění

24.06.2018 14:49 Lvov - Mladiství útočníci v sobotu pozdě večer přepadli romský tábor na okraji ukrajinského města…

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama