OSN: Do roku 2025 klesne počet obyvatel v Rusku o 11 milionů

New York - V Rusku posledních více než deset let klesá počet obyvatel a OSN varuje, že v roce 2025 může být nižší až o 11 milionů. S odvoláním na zprávu OSN o tom na svých internetových stránkách v pondělí informuje agentura Interfax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

OSN ve zprávě upozorňuje na to, že v Rusku ubylo od roku 1993 až 6,6 milionu lidí, a to dokonce i přes velký příliv přistěhovalců, kteří se tam v posledních letech stahují za prací ze zemí bývalého SSSR.

Dokument OSN varuje, že při takové demografické tendenci klesne do roku 2025 v zemi počet obyvatel o dalších 11 milionů. Do roku 2050 pak může mít Rusko dokonce méně obyvatel než Vietnam.

Jen za posledních osm měsíců představuje úbytek obyvatel v Rusku podle ruských oficiálních údajů 183 tisíc lidí. To může v budoucnu zapříčinit nedostatek pracovní síly a zpomalení ekonomického růstu.

Ruská vláda v posledních letech z podnětu tehdejšího prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina vytvořila řadu programů, které měly stimulovat porodnost. Loňský rok byl dokonce vyhlášen Rokem rodiny. Během něj jednotlivé ruské regiony pořádaly kulturní akce propagující rodinu včetně festivalů, trhů, koncertů a výstav.

Letos v srpnu se poprvé za posledních 15 let v Rusku narodilo více lidí, než jich zemřelo. Rozdíl mezi úmrtností a porodností činil tisíc lidí. Zatímco Rusové tuto zprávu uvítali jako optimistickou prognózu do budoucna, zpráva OSN upozorňuje na to, že z dlouhodobého hlediska nebude mít stávající babyboom na populační úbytek velký vliv.

Rusové by tuto situaci měli přijmout a připravovat se na problémy, které v budoucnu přinese, tvrdí OSN. „Pokusy vzdorovat těmto nepříznivým trendům je nutné kombinovat s pokusy přijmout to, čemu nelze zabránit,“ stojí v textu.

OSN zároveň vyzvala Moskvu, aby snižovala úmrtnost pomocí reforem zdravotnictví a propagací zdravého životního stylu. To se týká především omezování konzumace alkoholu.

Témata: Rusko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Vatikánský soud vynesl verdikt na bývalým diplomatem, šířil dětskou…

23.06.2018 16:55 Vatikán - Bývalý vatikánský diplomat Carlo Alberto Capella dostal pět let vězení za držení a šíření…

Sultán Erdogan ovládne parlament? Turecko čekají v neděli ostře sledované…

23.06.2018 13:24 Ankara - V neděli proběhnou v Turecku prezidentské a parlamentní volby, které se výrazným způsobem…

Jelcinův zeť je Putinovým poradcem. Kreml ho tajil 18 let, média z toho…

23.06.2018 07:52 Moskva - Zpráva, že prezident Vladimir Putin jmenoval svým poradcem zetě Borise Jelcina, vyvolala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama