Zemřeme, dokud je čas

Londýn - Upozorněním na dilema eutanázie se rozhodl ukončit společný život manželský pár seniorů z Velké Británie. O svém úmyslu odejít z tohoto světa dobrovolně napsali redakci BBC dopis, po jehož odeslání našla policie v jejich bytě už jen těla. Ve čtvrtečním vydání o tom píše Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Je nám odpíráno to, o čem jsme věřili, že je základním lidským právem. Ukončit náš vlastní život v našem domě, podle našeho vlastního výběru, s našimi bližními kolem sebe, bez toho, abychom čelili problémům se zákonem," vysvětluje pár v prohlášení, které poslal spolu s dopisem a které podepsali oba senioři.

Dennis a Flora Milnerovi netrpěli žádnou smrtelnou nemocí, přesto to, o čem přemýšleli, byla smrt. To jak vypadá, viděli u svých známých a děsili se, že i oni něco takového budou muset prožít. "Navštívili jsme řadu našich přátel a příbuzných v domovech pro seniory. Nemohli se umýt, obléknout, sami použít toaletu. Nemohli vstát z křesla. Nemohli se jít projít. A tento stav může trvat dlouhé roky," popsal v dopise pro BBC Dennis Milner. Vysvětlil v něm, že oni si se ženou "vybrali pokojný konec své cesty." A že tím chtěli upozornit na toto lidské dilema.

Pokud by manželům Milnerovým při jejich smrti někdo pomáhal, hrozilo by mu až čtrnáctileté vězení. V Británii totiž platí zákaz eutanázie, stejně jako ve většině zemí Evropy. Proto Britové s myšlenkami na smrt většinou končí svůj život na specializovaných klinikách v zahraničí, kde je takováto "služba" legální, jako například ve Švýcarsku.

Švýcarská vláda proto nyní vytvořila dvě varianty zákona, který by měl špatnou pověst této "země turistiky za smrtí" napravit. Zákon, k němuž se nyní musí vyjádřit jednotlivé kantony, eutanázii v jednom z návrhů úplně zakazuje, ve druhé pak jasně stanovuje její pravidla.

Témata: zdraví | společnost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Donbasu se opět střílí. Separatisté nasadili zakázané zbraně, tvrdí…

25.06.2018 08:37 Kyjev - Proruští separatisté podle komuniké ukrajinské armády porušili v neděli na Donbasu příměří…

Obchodní válka se blíží, rozhodne se o budoucnosti Merkelové? Analytik…

25.06.2018 00:01 NÁZOR - V tomto týdnu se velká pozornost přesune k Evropě, očekává ekonomický analytik Hamish McRae…

Útočníci s noži vtrhli do romského tábora. Jeden mrtvý, čtyři zranění

24.06.2018 14:49 Lvov - Mladiství útočníci v sobotu pozdě večer přepadli romský tábor na okraji ukrajinského města…

Tajná mise britských vojáků? Chtějí vyprovokovat chaos v Republice srbské,…

23.06.2018 20:05 Aktualizováno Banja Luka - Do bosenské Republiky srbské (RS), která je součástí Bosny a Hercegoviny, dorazilo 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama