Stalin plánoval třikrát zavraždit Hitlera. Proč se tak nestalo?

Moskva - Sovětská bezpečnost během druhé světové války vypracovala tři různé plány, jak provést atentát na Adolfa Hitlera. Přestože dva z nich byly uskutečnitelné, sovětský vůdce Josif Stalin je pokaždé odvolal.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Adolf Hitler

„Málokdo ví, že už v roce 1941 se vedení Sovětského svazu rozhodlo zničit Hitlera. Nejprve se to plánovalo uskutečnit v Rusku, v případě, že nacistická armáda obsadí Moskvu. Později byl vypracován plán na likvidaci Hitlera v jeho štábu, nicméně v roce 1943 se Stalin nečekaně rozhodl od tohoto upustit,“ řekl na tiskové konferenci v Moskvě generál Anatolij Kulikov, bývalý šéf ruského ministerstva vnitra a předseda Klubu armádních velitelů.

Sovětského diktátora k tomu vedl strach, že by Německo po Hitlerově smrti uzavřelo separátní mírovou smlouvu s Británií a Spojenými státy bez účasti Ruska. „Důkazy o takových jednáních existují,“ dodal Kulikov.

Další atentát na Hitlera vypracovali Sověti v roce 1944, nicméně i tentokrát ho Stalin odvolal. „A to dokonce i přesto, že k této akci byl již připraven člověk, který se záměrně nechal zajmout nacistickým vojskem a těšil se u Němců velké důvěře,“ pokračoval ve vyprávění ruský generál.

Slíbil zároveň, že jeho klub připraví pro veřejnost publikaci s podobnými málo známými fakty z druhé světové války.

Kulikov ještě například prozradil, že jeden den války v roce 1943 stál Moskvu 324,1 milionu rublů, v roce 1944 to bylo už 350 milionů a v následujícím roce 352 milionů rublů.

Podle jeho informací bylo z frontových linií během války evakuováno do nemocnic 16 milionů zraněných, z nichž se 23 procent po uzdravení vrátilo do bojů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atypické kostely, které jinde na světě neuvidíte. Proč mají Islanďané tak…

18.07.2018 06:30 Reykjavik - Island, který si většina z nás spojuje s gejzíry, sopkami a nedotčenou přírodou,…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

Pozdvižení v Rusku: Agenti zatkli policejního generála, dříve vyšetřoval…

17.07.2018 20:46 Moskva - Ruský policejní generál Alexandr Drymanov, který donedávna stál v čele moskevských…

Putin překonal Trumpa i limuzínou, je delší než americká "Bestie"

17.07.2018 20:16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin zastínil svůj americký protějšek na summitu v Helsinkách i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama